V kosmetice
Levandule má i ochranný účinek při aplikaci na kůži. Látky obsažené v levanduli ochraňují kůži před přílišným rozmnožením škodlivých mikroorganismů. Sušené květy někdy naleznete v bylinných receptech pro ošetření problematické pleti např. pro léčbu akné nebo ekzému. Levadulová silice se používá i při porodu a v těhotenství.
Nejznámější je levandulový olej, který si i Vy můžete doma vyrobit.
Levandulový olej:
Do uzavíratelné sklenice napěchujeme levandulové květy (nejlépe čerstvé) a zalijeme kvalitním olivovým olejem.Necháme stát v teplé místnosti i na slunečném místě. Olej necháme čtyři týdny odležet. Potom olej přecedíme přes čistý kousek plátna a co nejvíce vymačkáme květy. Hotový levandulový olej uchovávejte v tmavé láhvi nebo na temném místě.
Užití:
- do koupele, kdy už pár kapek krásně provoní celou koupelnu a pomůže vám se příjemně uvolnit, koupel je vhodná i při nespavosti či psychických potížích.
- při bolestech hlavy a migréně si vetřete trošku oleje krouživými pohyby do spánků a nad obočí, což vám uleví od bolesti
- masírování namožených svalů tímto olejem také přinese kýženou úlevu
- olej vhodný i pro potírání popálenin nebo drobných kožních poranění,díky svým hojivým účinků
- při péči o pokožku, které dodá výživné látky - vtírejte si trochu oleje pravidelně do pokožky celého těla
- k osvěžení vzduchu – společně s 20 kapkami levandulového oleje s 50 ml žitné a 50 ml destilované vody.
Na mastnou pleť:
Do dvou polévkových lžic základního oleje (kvalitní olivový, mandlový nebo slunečnicový) přidáme 6 kapek levandulového oleje - hotový olejíček jemně vmasírujeme do pokožky.